Izvanučionička nastava - Mato Lovrak

Danas su učenici PŠ Farkaševac i PŠ Bolč održali nastavu izvan učionica, "putovali su vlakom u prošlost", u vrijeme Mate Lovraka...

U jutarnjim satima, učenici razredne nastave, u pratnji svojih učiteljica i učitelja, PŠ Farkaševac i PŠ Bolč, stigli su autobusom u mjesto Veliki Grđevac. Rodno mjesto dragog nam književnika, Mate Lovraka. Kao veliki ljubitelji knjige i polaznici izvannastavne aktivnosti "Knjižni klub", ove smo godine odlučili spojiti i obilježiti nekoliko važnih tema u današnjoj izvanučioničkoj nastavi. Spojili smo, naime, Dane kruha i zahvalnosti za plodove, Dan jabuka i Noć knjige u jednom danu.

Dolaskom pred OŠ Mate Lovraka, dočekala nas je učiteljica Helena koja je bila naša voditeljica tijekom cijelog dana, uvela nas je u školu, u dio u kojem je Spomen soba Mato Lovrak, u kojoj smo se prisjetili sve što o književniku znamo, ali smo naučili i nove važne i zanimljive podatke iz njegova života.

Pred školom nas je dočekao žuto plavi vlakić koji nas je odveo u Centar Mato Lovrak, koji je udaljen nekoliko minuta, a u vožnji smo uživali pjevajući. Na početku nas je najviše privukla lokomotiva iz filma Vlak u snijegu. Nakon kraćeg odmora krenuli smo u mlin u kojem smo se jako dobro prisjetili kako su nekada ljudi živjeli i što im je sve bilo kućno pomagalao tada, te kako su sami od zrna do stola izrađivali kruh. Danas nam je sve jako dostupno i pri ruci, zaboravljamo koliko svega imamo i na čemu bismo trebali svi biti zahvalni, zaključili smo.

Uživali smo u izrađivanju lutkica od komušine, kao i u sportskim igrama, najviše se naravno veselila ekipa Vrući kukuruz koja je pobijedila, ali svi su se zabavili i zdušno i glasno navijali. Šetali smo Stazom prijatelja prirode i uživali u hrastovoj šumi, žabi koja nam je pobjegla i pjevu ptica.

Bili smo jako sretni i zadovoljni današnjim danom, veselimo se ponovo doći. Hvala svima koji su danas pomogli da imamo ovako divnu nastavu u prirodi.

objavio: Katarina Hajdek   datum: 19. 10. 2023.