Svjetski dan Roma

Svjetski dan Roma obilježava se 8. travnja u čast prvog Svjetskog kongresa Roma, održanog od 8. do 12. travnja 1971. godine u Londonu, jednog od najvažnijih događaja u povijesti Roma.

Na tom kongresu usvojene su odluke o romskoj zastavi i službenoj himni. Romska zastava je u donjem dijelu zelene boje koja simbolizira zemlju, a u gornjem dijelu je plave boje koja simbolizira nebo. Crveni kotač, koji se nalazi u sredini zastave, predstavlja putovanja i migracije Roma. Službena romska himna temelji se na staroj romskoj pjesmi Gyelem, gyelem (˝idem, idem˝). Prvi kongres Roma u Londonu rezultirao je i proglašenjem službenog romskog jezika (romani chiba), kao i službenim prihvaćanjem naziva ˝Rom˝, što na romskom jeziku znači čovjek. Na četvrtom Svjetskom kongresu Roma održanom 1990. godine u Poljska odlučeno je da se 8. travnja, dan kada je otvoren 1. Kongres u Londonu, proglasi za Svjetski dan Roma koji će se svake godine obilježavati u cijelom svijetu. Prema popisu stanovništva provedenom u 2011. godine u Hrvatskoj ima 16.975,00 Roma, a najviše ih je u Međimurskoj županiji.

Učenici polaznici novinarske skupine uredili su panoe na katu matične škole povodom Svjetskog dana Roma. Pozivam vas da proćitate sastavke i zanimljive sadržaje vezane uz Rome, za koje možda niste imali priliku čuti niti vidjeti.

Našu školu polazilo je mnogo učenika romske nacionalnosti. Rado se prisjećamo svih onih koji su ostavili neizbrisive tragove. Meni osobno uvijek će ostati slika prekrasnih nasmijanih lica djevojčica i dječaka, zvukovi veselih pjesmica i plesnih koraka iz PŠ Nova Kapela. Dragi moji, gdje god bili, znajte da Vas puno volim i da često mislim na Vas.

objavio: Marijana Kozumplik Kemenović   datum: 9. 4. 2016.