Terenska nastava

19.09.2012. godine učenici 3. razreda Područne škole Farkaševac održali su terensku nastavu u trajanju od 2 školska sata.

Cilj nastave je bio ponoviti i uvježbati snalaziti se u prostoru pomoću karte i kompasa.

Zadatci nastave su bili odrediti strane svijeta, odrediti na planu mjesta stajalište i odredište te pravac kretanja, bilježiti na planu promjenu pravca kretanja, predviđati vrijeme koje će im biti potrebno do nekog odredišta, snalaziti se u prirodi pomoću kompasa, mahovine, godova na drvetu.

Učenici su s oduševljenjem prionuli na izvršenje zadatka. Uz početno nespretno snalaženje na karti postali su vrlo spretni, pogotovo kada sam im rekla da smo se izgubili i da je na njima da pronađu izgubljeni put. Bilo je onih koji su trčkarajući uokolo pokušali pronaći put, međutim većina učenika je primjenila naučeno znanje u školi vezano uz orijentaciju. Uzeli su kartu i kompas, odredili strane svijeta i pravac kretanja preko polja te na taj način uspješno pronašli skriveni puteljak kojim smo se vratili u školu.

Određivanje pravca kretanja

Preorani puteljak

Potraga za izgubljenim puteljkom

Spašeni smo...

Na kraju je bio zadatak učenika da napišu kratak izvještaj o protekla dva sata.

Ovdje prilažem dva pismena sastavka.

19.09.2012. godine, prvi školski sat, izašli smo u šetnju. Učili smo koristiti se kartom i kompasom. Prvi cilj nam je bio doći do Katarinine kuće, djevojčice koja s nama ide u razred. Mjerili smo koliko nam vremena treba do njezine kuće. Trebalo nam je 9 minuta. Na povratku je učiteljica odlučila da idemo do velikog igrališta. Kada smo došli tamo, odlučili smo izgubiti se na poljskom putu. Naravno, to je bilo samo za igru. No, mi smo se stvarno izgubili. Netko je preorao put koji je bio obilježen na karti. Srećom, dječaci su ga uz pomoć kompasa ubrzo pronašli. Tako smo se uspješno vratili u školu.

Napisala: Jelena Krog, učenica 3. razreda

Naša šetnja prirodom krenula je zanimljivo i svi smo bili uzbuđeni. Ja sam bila posebno jer sam nosila kartu. Pomoću karte i kompasa krenuli smo prvo do Katarinine kuće, a poslije do igrališta.

Zatim smo po livadama išli da dođemo do ceste služeći se kompasom i kartom.  Odlučili smo pronaći izgubljeni put koji je obilježen na karti, ali ga u stvarnosti nema jer je preoran. Kada smo konačno pronašli dio toga puta lako smo došli do ceste i škole. Ovo je bila zanimljiva i poučna šetnja.

Napisala: Karolina Pušić, učenica 3. razreda

Zaključak

Učenici su vrlo uspješno ponovili sve ključne pojmove, naučili se snalaziti u prostoru, vrlo uspješno su procjenjivali potrebno vrijeme za dolazak do nekog odredišta te tako uočili važnost karte i komapasa.

objavio: Lidija Hatadi   datum: 25. 9. 2012.