Dani ponosa...

16.11.2012. u Područnoj školi Farkaševac održana je svečana priredba povodom Dana Vukovara.

Međutim, slučajno se poklopila naša priredba s današnjim povijesnim danom kada je konačno s Domovinskog rata skinuta mrlja o udruženom zločinačkom pothvatu. Danas, kada su nam svima u Hrvatskoj osjećaji uzburkani, kada se čini da je konačno završio Domovinski rat, kada u cijeloj Hrvatskoj zvone zvona, vijest počinjem svevremenskim stihovima Ivana Gundulića.

Slobodi

O lijepa, o draga,

O slatka slobodo,

Dar u kom sva blaga

Višnji nam Bog je dô!

Uzroče istini

Od naše sve slave,

Uresu jedini

Od ove Dubrave!

Sva srebra, sva zlata,

Svi ljudski životi

Ne mogu biti plata

Tvoj čistoj ljepoti!

O lijepa, o draga,

O slatka slobodo,

Dar u kom sva blaga

Višnji nam Bog je dô!

Ivan Gundulić

Na početku priredbe prigodnim riječima obratila nam se gospođa Mirjana Ferko i pozdravila sve prisutne. Nakon nje nastupili su učenici nižih razreda Područne škole Farkaševac.

Učenici 3. razreda otpjevali su pjesmu „Vukovaru-ime sveto“ pod čijim se sloganom obilježava ovogodišnja manifestacija „Dani sjećanja na žrtvu Vukovara“, a svi učenici od 2. do 4. razreda otpjevali su legendarnu pjesmu „Stoji grad“.

Početak priredbe

Zatim su nam neki učenici pročitali nekoliko pjesama vukovarskih majki, poznate eseje Priča o gradu i Priču o zagrljaju Siniše Glavaševića.

Početak priredbe

Prisjetili su se i Blage Zadre te njegovog sina Roberta. Nakon toga svi prisutni prošetali su školom i razgledali likovne radove učenika nižih razreda.

Misu za sve vukovarske žrtve odslužio je naš župnik Ivan Novak u kapelici Rastanka sv. apostola nakon priredbe.

Početak priredbe

Potom su svi zapalili svijeće u parku u sjećanje na sve žrtve Domovinskog rata.

Početak priredbe

Kao što sam započela ovu vijest prigodnim stihovima, tako ću je i završiti: “Navik on živi ki zgine pošteno”(Fran Krsto Frankopan).

objavio: Lidija Hatadi   datum: 16. 11. 2012.