Izvanučionička nastava iz Glazbene kulture

Učenici četvrtih, petih i šestih razreda posjetili su KD Vatroslava Lisinskog u Zagrebu i aktivno slušali edukativni koncert MLADA OSOBA UPOZNAJE ORKESTAR: O glazbenim instrumentima, orkestralnim grupama i orkestru sa skladateljem i dirigentom Berislavom Šipušom.

Hrvatska glazbena mladež već dugi niz godina organizira edukativne koncerte. Za dan 21. studenog 2023., priredili su pravu glazbenu poslasticu, u izvebi Zagrebačke filharmonije, pod ravnanjem maestra Tončija Bilića. Učenici su poslušali skladbu Mlada osoba upoznaje orkestar, britanskog skladatelja Benjamina Brittena. Kroz skladbu je pričom o glazbalima učenike vodio istaknuti skladatelj, dirigent i profesor na Muzičkoj akademiji, Berislav Šipuš, na način da je opisao izgled i zvuk svakog pojedninog glazbala simfonijskog orkestra, kao i orkestralne skupine te sam orkestar. Učenici su pratili tijek priče i uživo čuli zvuk svih glazbala orkestra, što je vrlo važno pri glazbenoj analizi izvođačkog sastava svake slušane skladbe. Nakon toga, izvedena je najpoznatija skladba Mauricea Ravela, Bolero. Orkestru su se pridružili plesači, učenici Umjetničke škole Franje Lučića i Umjetničke plesne škole Silvije Hercigonje koji su zaokružili skladbu spektakularnim nastupom. Plesači su pratili dinamiku dodavanja glazbala u skladbi, počevši od dvoje plesača te završetkom s velikim ansamblom od pedesetak plesača. Završna scena je bila vrlo impresivna, što su učenici u prepunoj dvorani nagradili velikim pljeskom.

Nakon koncerta i ručka, izvanučioničku nastavu zaokružili smo filmom Trolovi 3 u kojem je, također, naglasak na glazbi i plesu, s  porukom o važnosti obitelji.

objavio: Tatjana Devčić Stefanović   datum: 21. 11. 2023.