Edukativne radionice - Od filmskog junaka do školskog đaka

"Tek kad upoznaš i prihvatiš sebe, razumjet ćeš društvo različitih..." Učenici nižih i viših razreda naše škole uključili su se u radionicu gdje se u sklopu jednog školskog sata učenicima prikazuje projekcija filma u kojem jednu od glavnih uloga ima osoba s invaliditetom.

Film je prilagođen na način da se iz cjelokupne radnje izdvoji nekoliko ključnih trenutaka u kojima postoji međusobna interakcija osobe s invaliditetom i osobe tipičnog razvoja te da se kroz vođeno gledanje učenik stavi u poziciju glavnih likova. Nakon projekcije filma planirana je kratka rasprava i upitnik dojmovima učenika o filmu, prikazanim situacijama, ulozi osobe s invaliditetom u filmu te njihovom odnosu i doživljaju prema osobama s invaliditetom u sredini u kojoj žive.
Rezultati koji se očekuju izvedbom ovog projekta su podizanje razine svijesti i razumijevanja različitosti u vlastitoj društvenoj zajednici. Također želi se na zanimljiv i prikladan način razviti senzibilitet kod mladih osoba tipičnog razvoja te ih educirati o budućim društvenim odgovornostima prema svim članovima zajednice koje ih očekuju kao punoljetne građane Republike Hrvatske. Krajnji rezultat projekta je provedba vjerodostojnog istraživanja temeljenog na velikom uzorku, koje će pokazati trenutni stav mladih osoba prema osobama s invaliditetom u Republici Hrvatskoj.

objavio: Marijana Kozumplik Kemenović   datum: 16. 3. 2014.