Međunarodna suradnja učeničkih zadruga

U sklopu projekta Međunarodne suradnje učeničkih zadruga koji su zajednički proveli Zagrebačka županija i Podružnica Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva Zagrebačke županije, 50 članova učeničkih zadruga Zagrebačke županije  posjetilo je 24. - 26. listopada 2014., svoje kolege iz učeničke zadruge Matija Gubec,  koja djeluje u OŠ Matija Gubec iz Tavankuta, SR Srbija.

U posjetu su sudjelovali i učenici naše škole Paola Prskalo i Martin Gajšek u pratnji učiteljice Sanje Jandrijević.

U sklopu trodnevnog programa 27 mladih zadrugara i 23  učitelja iz 15 učeničkih zadruga Zagrebačke županije su, zajedno sa njihovim domaćinima iz Tavankuta, razgledali Suboticu, centar grada i prekrsnu gradsku vijećnicu,  Palićko jezero i zoološki vrt, sudjelovali na Festivalu voća u Tavankutu, posjetili Tavankutski etno salaš Balažević, farmu krava Benčik i župnu crkvu Srca Isusova. No najvažniji događaj ovog posjeta je svakako obilazak Galerije slika i proizvoda od slame te sudjelovanje u prekrasnim i zanimljivim radionicama koje su pripremili domaćini a održane su u OŠ Matija Gubec. Održane su slijedeće radionice:

Slamarska radionica – razvijanje sposobnosti djece izradom umjetničkih predmeta od slame
Biološka radionica – poticanje svijesti o značaju očuvanja biološke raznolikosti u prirodi
Radionica prijateljstva – izrada suvenira od brašna i soli
Roljanje (starinsko glačanje) – upoznavanje djece sa starim zanatom

Kako su učenici bili smješteni u obiteljima učenika Tavankutske škole, imali su vremena za druženje i upoznavanje sa svojim vršnjacima i tako stekli vrlo dragocjena prijateljstva, koja će se svakako produbiti na proljeće kada se planira uzvratni posjet učenika iz Tavankuta zadrugama Zagrebačke županije.

objavio: Marijana Kozumplik Kemenović   datum: 31. 10. 2014.